Zdolność kredytowa - co to dokładnie jest? | Obliczanie zdolności

Zdolność kredytowa – co to dokładnie jest?

Niektórzy ludzie niezaznajomieni z tajnikami świata finansów odnoszą wrażenie, że o pożyczkę może się ubiegać każdy i w każdej wysokości. Rzeczywistość jednak jest dużo bardziej skomplikowana i żeby uzyskać kredyt, trzeba mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową, co wydaje się szczególnie istotne wtedy, gdy dana osoba ubiega się o jakąś większą kwotę pieniędzy, na przykład na zakup samochodu, mieszkania czy ekskluzywnych wczasów za granicą.

Zdolność kredytowa – definicja

Niezależnie od tego, na jaki cel chce się pozyskać pieniądze, pracownik banku zawsze dokładnie analizuje, jak wysoka jest zdolność kredytowa danego klienta. Co jednak dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Specjaliści najczęściej w definicjach wskazują, iż jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty potencjalnego zadłużenia razem z odsetkami w terminie określonym w umowie.

Jak jednak sprawdzić czy można zaufać danej osobie? Instytucje finansowe dysponują całym szeregiem instrumentów, dzięki którym potrafią dokładnie przeanalizować wiarygodność konkretnej osoby. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o zasadach udzielania pożyczek w danym banku, zanim jeszcze rozpocznie się procedurę ubiegania się o pieniądze. 

Jak sprawdzić zdolność kredytową? 

Bez względu na to, jak dużą kwotę chce się uzyskać, warto zawczasu dowiedzieć się, ile dokładnie wynosi czyjaś zdolność kredytowa. W razie, gdyby okazała się ona zbyt niska na to, by otrzymać dofinansowanie określonej wysokości, zawsze można skorzystać z pewnych sprawdzonych metod, by polepszyć swoją sytuację.

Zdolność kredytowa w większości banków oceniana jest w dwóch etapach. Na początku przeprowadza się analizę ilościową, polegającą na ocenie stanu finansów osoby zainteresowanej. Pod uwagę bierze się takie czynniki jak:

  • uzyskiwane przychody, 
  • miesięczne koszty utrzymania siebie i rodziny, 
  • historię zadłużenia, obecnie zaciągnięte zobowiązania oraz terminowość ich spłaty. 

Zdolność kredytowa w dużym stopniu uzależniona jest także od tzw. czynników jakościowych. Wśród nich można wyróżnić:

  • wiek klienta,
  • stan cywilny, 
  • liczba osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • wykonywany zawód, 
  • zajmowane stanowisko, 
  • rodzaj umowy będącej podstawą zatrudnienia. 

Można spróbować samodzielnie oszacować, czy posiada się zdolność kredytową, biorąc pod uwagę wymienione wyżej elementy. Dużo prościej jest jednak skorzystać z gotowych narzędzi dostępnych w internecie, takich jak kalkulatory finansowe. Warto także skorzystać z pomocy konsultanta finansowego czy pracownika banku, w którym dana osoba zamierza ubiegać się o pieniądze. 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Bez wątpienia zdolność kredytowa w największym stopniu wpływa na szanse klienta na przejście pozytywnej weryfikacji przez bank. Nic więc dziwnego, że przed udaniem się do konkretnej instytucji udzielającej pożyczek, wiele osób próbuje poprawić swoją sytuację finansową.

Można to zrobić np. poprzez konsolidację istniejących zobowiązań pieniężnych. Takie rozwiązanie powoduje automatycznie mniejszą miesięczną ratę, dzięki czemu możliwe jest zaciągnięcie kolejnego kredytu.